2013. október 10., csütörtök

A fiúk I. filharmóniai koncertje: The King's Singers

Évente négy alkalommal lesz komolyzenei koncertünk a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. szervezésében. Az idei évadnyitó koncert - amely egyben a fiúk első filharmóniai koncertje is volt - igazi csemegét tartogatott a számunkra, a világhírű King's Singerst hallgathattuk a Veszprém Arénában.


King’s Singers a világ egyik legünnepeltebb együttese az egész világra kiterjedő sűrű hangverseny- és hangfelvétel-programmal, valamint média és oktatási tevékenységgel. Fiatal és befutott zeneszerzők műveit egyaránt támogatja. Biztos intonációjukról, a kifogástalan vokális összhangról, a szöveg makulátlan artikulációjáról és a pontos időzítésről azonnal felismerhetők akár Tomkins vagy Takemitsu, akár Bach vagy Bublé darabjait éneklik. Mindezeken túl nagyszerű szórakoztatók is: a pompás szinházi előadáshoz élvezetes brit szellemesség társul.
A 2012-13-as hangversenyévad során a King’s Singers a leghíresebb előadótermekben ad elő a föld számos pontján, többek között a Carnegie Hallban, a King’s College Kápolnájában és a drezdai Frauenkirchében. Koncertsorozatuk során eljutnak Dél-Afrikába, Francia-, Német- és Lengyelországba, Belgiumba, Hollandiába, az USA-ba és Kanadába, Oroszországba, Olaszországba, Svájcba, Dániába és Finnországba.
Diszkográfiájuk több mint 150 felvételt foglal magába. A King’s Singers kitüntetéseket és jelentős kritikai elismeréseket mondhat magáénak, beleértve a 2009-es Grammy díjat a Simple Gifts  (Egyszerű ajándékok) studióalbumért a Signum kiadásában. Az új kóruszene iránt mindig rendkívül elkötelezettek voltak: több, mint 200 művet rendeltek meg olyan kiváló kortárs zeneszerzőknél, mint Richard Rodney Bennett, Berio, Maxwell Davies, Ligeti, Lukaszewski, Penderecki, Rutter, Takemitsu és Tavener. A High Flights album Eric Whitacre és Bob Chilcott műveit tartalmazza, melyeket a King’s Singers rendelt. Felvételére az USA-ban a híres Concordia College Kórussal került sor és 2011 őszén adta ki a Signum. A további Signum-felvételek között találjuk a Swimming Over London-t, mely a csoport néhány kedvenc számát új dalokkal és feldolgozásokkal elegyíti; Pachelbel Music for Vespers-ének világelső felvételét a Charivari Agréable-lal és egy karácsonyi repertoárt felvonultató DVD-t, mely 2011 decemberében került piacra.
A King’s Singers a televíziós fellépések rendkívüli sorozatát mondhatja magáénak. A The Mormon Tabernacle Choir kedvenceként együtt léptek fel a téli Olimpián és jelentek meg 2008-as karácsonyi koncertjükön, melyet 80.000-es fős közönségen túl a PBS USA-szerte sugárzott és DVD-én is elérhető. A 2008-as BBC Proms fellépés után a londoni Royal Albert Hallban, melyet a televízió közvetített (s mely elérhető DVD-n is és 2010 januárjában a Midem Nemzetközi Klasszikus Díjban is részesült) felléptek a BBC reggeli televízióban és gyakran szerepeltek a Songs of Praise-ben (a Dícséret dalai) is.
Teltházas koncertjein túl a King’s Singers számos workshop-on és mesterkurzuson valamint hatalmas mennyiségű kottakiadásán keresztül osztja meg művészetét szerte a világon: pillanatnyilag kiadójuk, Hal Leonardon két millió tétel fölött forgalmaz. Feldolgozásaikat iskolai és egyetemi kórusok, amatőr és profi együttesek éneklik szerte a világon.
A veszprémi koncertjük programja a XVI. századtól több évszázadon ível át Thomas Morley - Shakespeare néhány drámájának korabeli zeneszerzőjétől John Wilbye-n keresztül, akinek művészete az angol madrigál történetének csúcspontját jelenti, a francia Camille Saint-Saens-on át, a főleg operettjeiről ismert Arthur Sullivanig. 
Műsoruk címe: Szerelmi utazás
  • Thomas Morley: Hard by a crystal fountain
  • John Wilbye: Weep, weep mine eyes 
  • Thomas Morley: I love, alas, I love thee 
  • John Wilbye: Draw on, sweet night 
  • Thomas Morley: Now is the Month of Maying 
  • Libby Larsen: Four Valentines: A Lover’s Journey 
           I. In the still garden 
           II. St Valentine’s Day 
           III. Will you, nill you 
           IV. Shall I compare thee to a summer’s day? 
  • Camille Saint-Saëns: Romance du Soir 
  • Edward Bairstow: Music, when soft voices die 
  • Camille Saint-Saëns: Sérénade d’hiver 
  • Arthur Sullivan: The long day closes
  • Morten Lauridsen: O nata lux 
  • Bob Chilcott: A flower given to my daughter 
  • Eric Whitacre: This Marriage
Forrás: Filharmónia

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése