2013. október 15., kedd

Plébánostalálkozó Pannonhalmán



Október 14-én immár negyedik alkalommal szervezett találkozót a Gimnázium a diákok plébánosai számára. A plébánosnap célja az volt, hogy a világi lelkipásztorok bepillantást kaphassanak az iskola és a diákotthon életébe, valamint alkalom nyíljon a gimnáziumi nevelők és a plébánosok közötti tapasztalatcserére.

A programon részt vevő plébánosok az ország egész területéről és a Felvidékről érkeztek. A találkozón részt vett a siófoki evangélikus gyülekezet lelkésze is. A mintegy húsz vendég hittan-, magyar- és történelemórát látogatott a gimnáziumban, valamint a diákok vezetésével betekinthetett a diákotthoni életbe. A bencés szerzetesközösséggel együtt imádkozták a napközi imaórát a Bazilikában, majd a bencésekkel közös ebéden és beszélgetésen vettek részt. Márton testvér vezetésével megtekintették az apátság gyógynövénykertjét, valamint a délután folyamán Fidél atyával a Szent Jakab Házat.


A gimnáziumban dolgozó bencésekkel, prefektusokkal és tanárokkal folytatott megbeszélés témája a gyónás, lelki kísérés és bűnbánati liturgia hármasa volt. A prefektusok bemutatták a néhány éve megújított gimnáziumi bűnbánati liturgiák rendszerét, valamint beszámoltak a diákok lelki kísérésének tapasztalatairól és kihívásairól. A találkozót közös beszélgetés, valamint a Szent Jakab Ház erdei kápolnájának megtekintése zárta.
Dejcsics Konrád, Pannonhal-MA

2013. október 14., hétfő

Skuta Miklós zongorahangversenye

2013. október 14-én, hétfőn 17.30-kor
a Gimnázium tornatermében

SKUTA MIKLÓS
(zongora)

ad Bach-koncertet.

A pozsonyi zongoraművész a nyárvégi pannonhalmi Arcus Temporum-fesztivál visszatérő vendége. Londoni és salzburgi koncertje között áll meg nálunk.

Műsor:

Két toccata (c moll BWV 911, e moll BWV 913)
válogatás Kunst der Fuge (BWV 1080)
monumentális sorozatából

Zirci kirándulás

A mai napon Zircen jártunk. Megnéztük a csodálatos zirci ciszterci apátságot, s egy jót kirándultunk Porva-Csesznekig. Köszönjük a Kondora családnak a szervezést és a vendégszeretetet!












Hamarosan feltöltünk a google+ oldalunkra még több fotót...

2013. október 13., vasárnap

Számháború

A gyönyörű időt kihasználva szombat délután számháborúztunk a Boldogasszony-kápolna és a kilátó körüli erdőben! Nagyon jó volt, 3 kört is játszottunk.









2013. október 11., péntek

Molnár Gábor péntek esti előadása

2013. október 11-én (pénteken) este 8 órakor
a Teleki-teremben

Molnár Gábor
(geofizikus, ELTE, Geofizikai és Űrkutatási Tanszék)

tart előadást

Régi térképek modern
térképekre vetítése

címmel


Az előadáson többek közt arról szó lesz, hogy a régi térképeket hogyan lehet térinformatikai programokkal a mai térképekkel fedésbe hozni. Az alapvető térképészetet sok példa illusztrálja majd: országnyi terület geodéziai felmérése háromszögelés segítségével, térképi vetületek problémája, csillagászati helymeghatározás, a Föld alakjának hatása a csillagászati helymeghatározásra. Sok térkép-részletet is láthatunk majd a Lázár deák-féle térképtől a Habsburg Birodalom I., II. és III. katonai felméréseiig.


2013. október 10., csütörtök

Gyöngyössy Imre Filmklub: Teddy mackó

Teddy mackó

(Teddy Bear)


színes, feliratos, dán-thaiföldi-angol filmdráma, 92 perc, 2012 

rendező: Mads Matthiesen
forgatókönyvíró: Mads MatthiesenMartin Zandvliet
zeneszerző: Sune Martin
operatőr: Laust Trier-Morch
producer: Morten Kjems Juhl
vágó: Adam Nielsen

szereplő(k): 
Kim Kold (Dennis)
David Winters (Scott)
Elsebeth Steentoft (Ingrid)
John Winters (Jeff)
Barbara Zatler (Sasha)
Patrick Johnson (Lars)
Mia Maria Back


Az általunk ajánlott filmkritikát itt olvashatod


A Gimnázium bemutatkozása a győri Műhely-esten

MEGHÍVÓ 

Szeretettel hívjuk Önt, családját, barátait 
2013. október 10-én, csütörtökön 17 órára 
a Győri Művészeti és Fesztiválközpontba 
(Zichy-palota, Liszt F. u. 20.) 

Műhely-est 

Vendégünk: 

a PANNONHALMI BENCÉS GIMNÁZIUM 

Beszélgetés a győri Műhely folyóirat azon szerzőivel, 
akik PANNONHALMÁN érettségiztek. 

A beszélgetés résztvevői: 

Borián Elréd 
Méhes Károly 
Takács Nándor 
Tóta Péter Benedek 

A Műhelyben megjelenő verseit felolvassa: 
Kovács Márton 

Diákok olvassák fel: 
Dobszay Balázs 
Hyross Ferenc 
Ordódy Ferenc 
Szabó Máté Mihály verseit 

Házigazdák: 
Komálovics Zoltán és Villányi László 

Zárszót mond: 
Csertán Károly igazgatóhelyettes 

Közreműködnek: 
a Bencés Gimnázium diákjai 
versmondással, muzsikálással 

A fiúk I. filharmóniai koncertje: The King's Singers

Évente négy alkalommal lesz komolyzenei koncertünk a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. szervezésében. Az idei évadnyitó koncert - amely egyben a fiúk első filharmóniai koncertje is volt - igazi csemegét tartogatott a számunkra, a világhírű King's Singerst hallgathattuk a Veszprém Arénában.


King’s Singers a világ egyik legünnepeltebb együttese az egész világra kiterjedő sűrű hangverseny- és hangfelvétel-programmal, valamint média és oktatási tevékenységgel. Fiatal és befutott zeneszerzők műveit egyaránt támogatja. Biztos intonációjukról, a kifogástalan vokális összhangról, a szöveg makulátlan artikulációjáról és a pontos időzítésről azonnal felismerhetők akár Tomkins vagy Takemitsu, akár Bach vagy Bublé darabjait éneklik. Mindezeken túl nagyszerű szórakoztatók is: a pompás szinházi előadáshoz élvezetes brit szellemesség társul.
A 2012-13-as hangversenyévad során a King’s Singers a leghíresebb előadótermekben ad elő a föld számos pontján, többek között a Carnegie Hallban, a King’s College Kápolnájában és a drezdai Frauenkirchében. Koncertsorozatuk során eljutnak Dél-Afrikába, Francia-, Német- és Lengyelországba, Belgiumba, Hollandiába, az USA-ba és Kanadába, Oroszországba, Olaszországba, Svájcba, Dániába és Finnországba.
Diszkográfiájuk több mint 150 felvételt foglal magába. A King’s Singers kitüntetéseket és jelentős kritikai elismeréseket mondhat magáénak, beleértve a 2009-es Grammy díjat a Simple Gifts  (Egyszerű ajándékok) studióalbumért a Signum kiadásában. Az új kóruszene iránt mindig rendkívül elkötelezettek voltak: több, mint 200 művet rendeltek meg olyan kiváló kortárs zeneszerzőknél, mint Richard Rodney Bennett, Berio, Maxwell Davies, Ligeti, Lukaszewski, Penderecki, Rutter, Takemitsu és Tavener. A High Flights album Eric Whitacre és Bob Chilcott műveit tartalmazza, melyeket a King’s Singers rendelt. Felvételére az USA-ban a híres Concordia College Kórussal került sor és 2011 őszén adta ki a Signum. A további Signum-felvételek között találjuk a Swimming Over London-t, mely a csoport néhány kedvenc számát új dalokkal és feldolgozásokkal elegyíti; Pachelbel Music for Vespers-ének világelső felvételét a Charivari Agréable-lal és egy karácsonyi repertoárt felvonultató DVD-t, mely 2011 decemberében került piacra.
A King’s Singers a televíziós fellépések rendkívüli sorozatát mondhatja magáénak. A The Mormon Tabernacle Choir kedvenceként együtt léptek fel a téli Olimpián és jelentek meg 2008-as karácsonyi koncertjükön, melyet 80.000-es fős közönségen túl a PBS USA-szerte sugárzott és DVD-én is elérhető. A 2008-as BBC Proms fellépés után a londoni Royal Albert Hallban, melyet a televízió közvetített (s mely elérhető DVD-n is és 2010 januárjában a Midem Nemzetközi Klasszikus Díjban is részesült) felléptek a BBC reggeli televízióban és gyakran szerepeltek a Songs of Praise-ben (a Dícséret dalai) is.
Teltházas koncertjein túl a King’s Singers számos workshop-on és mesterkurzuson valamint hatalmas mennyiségű kottakiadásán keresztül osztja meg művészetét szerte a világon: pillanatnyilag kiadójuk, Hal Leonardon két millió tétel fölött forgalmaz. Feldolgozásaikat iskolai és egyetemi kórusok, amatőr és profi együttesek éneklik szerte a világon.
A veszprémi koncertjük programja a XVI. századtól több évszázadon ível át Thomas Morley - Shakespeare néhány drámájának korabeli zeneszerzőjétől John Wilbye-n keresztül, akinek művészete az angol madrigál történetének csúcspontját jelenti, a francia Camille Saint-Saens-on át, a főleg operettjeiről ismert Arthur Sullivanig. 
Műsoruk címe: Szerelmi utazás
  • Thomas Morley: Hard by a crystal fountain
  • John Wilbye: Weep, weep mine eyes 
  • Thomas Morley: I love, alas, I love thee 
  • John Wilbye: Draw on, sweet night 
  • Thomas Morley: Now is the Month of Maying 
  • Libby Larsen: Four Valentines: A Lover’s Journey 
           I. In the still garden 
           II. St Valentine’s Day 
           III. Will you, nill you 
           IV. Shall I compare thee to a summer’s day? 
  • Camille Saint-Saëns: Romance du Soir 
  • Edward Bairstow: Music, when soft voices die 
  • Camille Saint-Saëns: Sérénade d’hiver 
  • Arthur Sullivan: The long day closes
  • Morten Lauridsen: O nata lux 
  • Bob Chilcott: A flower given to my daughter 
  • Eric Whitacre: This Marriage
Forrás: Filharmónia

2013. október 9., szerda

Mobilis

Ma délután a győri Mobilis szórakoztató és látványos kísérletekkel fűszerezett izgalmas előadást tartott az érdeklődő diákjainknak. Az osztályunkból szinte mindenki ott volt a Teleki-teremben, nagyon tetszett ez a fakultatív program a fiúknak.


2013. október 7., hétfő

Bencés projekt

Az elmúlt évek egyik nagy sikerű pedagógiai újítása a gimnáziumunkban a bencés projekt volt, amelynek célja, hogy a kezdő osztályok kreatív módon ismerkedjenek meg Pannonhalmával, annak ezer éves történetével, s a bencés hagyomány sokszínű gazdagságával.

Az idei bencés projekt tervezésekor kiemelt célkitűzés volt, hogy a délelőtti szaktárgyi órákon történő ismeretszerzés mellett minden fiú az érdeklődési körének megfelelő projektmunkába bekapcsolódva ismerhesse meg új otthonát, annak múltját, s gazdag örökségét. Azáltal, hogy a fiúk egy bencés témát önállóan kutatnak, dolgoznak fel pannonhalmi bencésekkel és civil munkatársakkal konzultálva, a helyhez kötődő személyes érintettségük erősödik, s ez segíti őket abban, hogy mihamarabb otthon érezzék magukat Qpacon. A csoportmunka, az együtt megtapasztalt felfedezés öröme az osztályközösséget is erősíti, az egyéni prezentáció pedig a fiúk előadásmódját fejleszti.

A délelőtti órák tematikája:
  •   történelem: Szent Benedek élete és kora
  •   magyar: Vita Benedicti
  •   magyar nyelvtan: A tihanyi alapítólevél
  •   földrajz: Tihanyi-félsziget természetföldrajza
  •   ének-zene: a gregorián ének, a pannonhalmi és a tihanyi orgona összehasonlítása
  •   Rajz és vizuális kultúra: Bencés apátságok Magyarországon, művészettörténeti elemzés
  •   hittan: a Pannonhalmi Főapátság épületei és liturgikus terei, a liturgikus terek és tárgyak  funkciói
  •   német: A pannonhalmi arborétumban termelt gyógynövények bemutatása
  • angol: bencés szókincs bővítése
A projektmunkák:

Szeptember elején a lenti projekteket kínáltuk fel a fiúknak, ezeket versenyeztettük meg közöttük, hogy tisztán lássuk, melyik lesz az az öt projekt, amelyet a legszívesebben választanak maguknak feladatul.

1.   A megadott irodalom alapján dolgozzátok fel Szent Benedek életét. Beszéljétek át, hogy ennek a gazdag életútnak melyik mozzanata fogott meg Benneteket a leginkább! Rendezzetek meg egy színpadi jelenetet, amelyik ezt a mozzanatot örökíti meg! A szövegkönyvet Ti írjátok meg, tervezzetek hozzá díszletet, készítsetek zenei aláfestést!

2.    Készítsétek el a Pannonhalmi Bencés Gimnázium reklámfilmjét! A filmben legyenek rövid riportok diákokkal és tanárokkal, miért szeretnek ide járni / itt tanítani. Mutassátok be képi eszközökkel, mitől rendkívüli ez a hely! Ehhez kérjetek tanácsot felsőbb éves diákoktól!

3.   A megadott források alapján tekintsétek át a gimnázium építésének a történetét. Hogyan és milyen történelmi környezetben indult meg az építkezés? Milyen nehézségekkel küzdöttek az építők? Milyen technikai újdonságokat alkalmaztak? Gyűjtsetek tervrajzokat, fotókat, korabeli feljegyzéseket! Készítsetek prezentációt az összegyűjtött anyagokból!

4.    Kelemen Krizosztóm főapát arra bérel fel Benneteket, híres tollforgatókat, hogy szerkesszétek meg az apátság Hírmondóját! Ebben az újságban a következő műfajokat használjátok: vezércikk, riport, olvasói levelek, a frissen épült gimnázium felvételi reklámja stb. Az újság elkészítéséhez kérjetek tanácsot a Pannonhalmi Zsemle szerkesztőitől!

5.  Álmodjátok meg, hogy milyen lesz száz év múlva az apátság és a gimnázium! Készítsetek tervrajzokat, makettet és látványterveket a jövőbeli épületegyüttesről! Indokoljátok meg, hogy miért lesz jó egy ilyen épületben tanulni és élni.
A jövő tervezésénél többféle forgatókönyv közül is választhattok: számolhattok azzal, hogy a világ töretlenül fejlődik technikailag és társadalmilag egyaránt. De elképzelhetitek a jövőt úgy is, hogy az energiaforrások, tiszta ivóvízkincsek és élelmiszerkészletek kimerülése miatt nehéz lesz az élet egy évszázad múlva. Milyen szerepet vállalna az apátság egy ilyen kaotikus világban? Ez a szerep hogyan jelenik meg építészetileg, szerkezetileg és funkcionálisan az épületegyüttesben?

6.  Készítsetek dokumentumfilmet Magyarország legrégebben működő filmklubjáról, a pannonhalmi gimnáziumi moziról! Készítsetek interjút Ambrus atyával!

7.     Kísérjétek végig egy bencés szerzetes egy napját! Projektmunkátok elkészítéséhez használjatok filmes eszközöket!

8.     Nyomozás a pannonhalmi bazilika anyagai után. A liturgiában és a bazilikában fontos szerepet játszó anyagok hogyan nyerik el azt a végső formát, amit megtapasztalunk? Sokat találkozunk velük, de eddig nem kérdeztünk rá, honnan vannak: tömjén, olaj, bor, ostya, ónix, bronz, berendezés faanyaga stb.
Itt az idő, hogy utánanézzetek ennek!

9.  Készítsetek tablót Pannonhalma élővilágáról! Ehhez sétáljatok sokat az apátság környékén, az arborétumban és az Illaki-erdőben! Fotózzatok állatokat, gyűjtsetek -  nem védett - növényeket!

10.  Pannonhalmi legek. Komplex feladat… Gyűjtsetek 30 leget az apátság és a gimnázium történetéből, amelyek érdekesek lehetnek társaitok számára! Kérjetek segítséget ehhez a következő emberektől (példa jellegű felsorolás, a konkrét projektmunkában 10-15 embertől kérhettek majd segítséget):

-          Antal atya: melyik volt az az osztály, ahol a legtöbben érettségiztek az elmúlt 60 évben?
-          Marosi Zoli, konyhafőnök: melyik a legnagyobb üst a konyhán?
-          Földi Pali, kertészetvezető: melyik az arborétum legrégibb növénye?
-          stb.

11. Tervezzetek egy utazást Európában a bencés monostorok érintésével! Készítsetek költségvetést, mennyibe kerülne az utazás repülővel, autóval vagy vonattal. Ismerjétek meg még az indulás előtt ezeket a monostorokat! Készítsetek angol és német nyelvű bemutatkozó anyagot Pannonhalmáról!


12. Mutassátok be Pannonhalma rejtett, titokzatos helyeit, ahová nem nagyon jutnak el a diákok. Fotózzatok, készítsetek videóanyagot a felfedezéseitekről!

A fiúk visszajelzései alapján úgy döntöttünk, hogy öt főprojektet kell majd feldolgozniuk csoportmunka keretében, illetve két mellékprojektben kell kutatásokat és felfedezéseket tenniük két-háromfős csapatban.

Főprojektek és a csapatok tagjai:

I.         A megadott irodalom alapján dolgozzátok fel Szent Benedek életét. Beszéljétek át, hogy ennek a gazdag életútnak melyik mozzanata fogott meg Benneteket a leginkább! Rendezzetek meg egy színpadi jelenetet, amelyik ezt a mozzanatot örökíti meg! A szövegkönyvet Ti írjátok meg, tervezzetek hozzá díszletet, készítsetek zenei aláfestést!

Bolf Marci, Merth Henrik, Nagy Balázs, Pammer Máté, Pörczi Marci, Romhányi Krisztián, Rónaky Ricsi, Szalai Joci

II.           Készítsétek el a Pannonhalmi Bencés Gimnázium reklámfilmjét! A filmben legyenek rövid riportok diákokkal és tanárokkal, miért szeretnek ide járni / itt tanítani. Mutassátok be képi eszközökkel, mitől rendkívüli ez a hely! Ehhez kérjetek tanácsot felsőbb éves diákoktól!

Barna Márton, Loósz Balázs, Reményi Matyi, Simon Marci, Tóth-Péli Áron

III.          Álmodjátok meg, hogy milyen lesz száz év múlva az apátság és a gimnázium! Készítsetek tervrajzokat, makettet és látványterveket a jövőbeli épületegyüttesről! Indokoljátok meg, hogy miért lesz jó egy ilyen épületben tanulni és élni. A jövő tervezésénél többféle forgatókönyv közül is választhattok: számolhattok azzal, hogy a világ töretlenül fejlődik technikailag és társadalmilag egyaránt. De elképzelhetitek a jövőt úgy is, hogy az energiaforrások, tiszta ivóvízkincsek és élelmiszerkészletek kimerülése miatt nehéz lesz az élet egy évszázad múlva. Milyen szerepet vállalna az apátság egy ilyen kaotikus világban? Ez a szerep hogyan jelenik meg építészetileg, szerkezetileg és funkcionálisan az épületegyüttesben?

Bodó Barnabás, Kondora Bernát, Kovács Kristóf, Lei Marci, Popovics Mátyás

IV.          Kísérjétek végig egy bencés szerzetes egy napját! Projektmunkátok elkészítéséhez használjatok filmes eszközöket!

Brunner Gellért , Horváth Laci, Huszti Damján, Iváncsics Barna, Sáros Bendegúz

V.      Nyomozás a pannonhalmi bazilika anyagai után. A liturgiában és a bazilikában fontos szerepet játszó anyagok hogyan nyerik el azt a végső formát, amit megtapasztalunk? Sokat találkozunk velük, de eddig nem kérdeztünk rá, honnan vannak: tömjén, olaj, bor, ostya, ónix, bronz, berendezés faanyaga stb. Itt az idő, hogy utánanézzetek ennek!

             Bárdos Becse, Bárvárth Ármin, Drozdík Csabi, Joó Huba, Juhász Bálint,
                  Kecskeméti Zoli

Mellékprojektek és a csapatok tagjai:

A)  Pannonhalmi legek. Komplex feladat… Gyűjtsetek 30 leget az apátság és a gimnázium történetéből, amelyek érdekesek lehetnek társaitok számára!

1.   Levéltári legek: Kondora Bernát és Pörczi Marci
2.   Antal atya legjei: Horváth Laci és Tóth-Péli Áron
3.   Érdekességek az iskola építésének a történetéből: Kondora Zoli és Loósz Balázs
4.   A gyógynövénykert és az arborétum legjei: Joó Huba és Reményi Mátyás
5.   A Viator-étterem legjei: Iváncsics Barna és Sáros Bende
6.   A Főkönyvtár legjei: Merth Henrik és Pammer Máté
7. A Pannonhalmi Bencés Gimnázium filmklubjának a legjei: Drozdík Csabi és Reményi Krisztián

B)  Mutassátok be Pannonhalma rejtett, titokzatos helyeit, ahová nem nagyon jutnak el a diákok. Fotózzatok, készítsetek videóanyagot a felfedezéseitekről!

1.    A Biomassza Fűtőmű titkos helyei: Bolf Marci és Kovács Kristóf
2.    A főapátsági alagútrendszer csodálatos világa: Bodó Barna és Lei Marci
3.   A gimnázium rejtett helyei, a karbantartás titkos világa: Barna Marci és Nagy Balázs
4.    A konyha titokzatos világa: Bárvárth Ármin, Juhász Bálint és Rónaky Ricsi
5.   Az apátsági padlásrendszer rejtett helyei: Brunner Gellért, Huszti Damján és Simon Marci
6.     A bazilika titokzatos tornya: Bárdos Becse, Popovics Matyi, Szalai Joci

Kedves Szülők! A fiúk izgatottan várják, hogy bemutathassák Nektek a projektmunkáik gyümölcseit!

Tájfutás



Túrázás a Bakonyban
(Őszi tájfutás)

Vasárnap reggel, 6:25-kor Bence tanár úr keltett minket. 10 perc alatt mindenki fölkelt, és utána lementünk reggelizni. 7:30-kor indult a busz Bakonybélbe. Rövid eligazítás és elindultak a csapatok a patakon átvezető úton (néhányan a hídtól 10 m.-re átgázoltak  a patakon és csurom vizesen kezdték a versenyt). Az első pont rögtön egy magasabb, sziklás dombon volt, de nagy nehezen leküzdöttük. Aztán a második pont egy lapályon volt, elég egyszerűen megtaláltuk (miután rájöttünk mi az a lapály).


A 3-4-5-6. pont nem volt igazán érdekes, a 7-es pontot viszont (mi) több mint fél órás keresés után sem találtuk meg, ezért azt kihagytuk, és a 8-as ponttól folytattuk utunkat,viszont ahogy nem figyeltünk és  a tömeg után mentünk, kb. lesétáltunk a térképről. Majd az aszfaltúton visszafele megtaláltuk a 10-11-es pontot, majd rövid keresés után a 13-ast is. Még szerencsére pont időben voltunk és nem késtünk el. 


Érkezés után gyorsan lejelentettük a térképünk, azután ebéd gyanánt kaptunk rántott húsos szendvicset, almát és müzliszeletet. Miután (majdnem) mindenki megérkezett eredményhirdetés volt és utána fölszálltunk a buszra. Miután megérkeztünk egy fergeteges stúdiumon vehettünk részt.
Lei Mártom, Juhász Bálint, Barna Márton

2013. október 5., szombat

2013. október 4., péntek

Kozma-Vizkeleti Dániel előadása

2013. október 4-én 20.00 órakor a Gimnázium Teleki-termében

Kozma-Vizkeleti Dániel

tart előadást

A családi kapcsolatok szövevénye

címmel.

Családban élni érték. Családban élni nehéz. Családban élni jó – nagy családban élni nagyon jó. Családban élni erőfeszítéseket kíván. Családban élni kényelmes. Családban élni állandó alkalmazkodás. Családban élni erőt jelent. Családban élni bosszantó. Családban élni biztonságos. Ki ne szeretne családban élni? Akar még valaki családban élni egyáltalán?
A családi kapcsolatok ősidők óta nagyon hasonlóak. A családi kapcsolatok hétről hétre, dinamikusan változnak. A családi kapcsolatok átláthatóak. A családi kapcsolatok szövevényesek. A családi kapcsolatok támogatóak. A családi kapcsolatok kritikusak. 
Na, akkor hogy is van ez? 
És miben segít nekünk, ha a családunkat csodálatosnak látjuk? És miben segít, ha szörnyűségesnek? 
Ilyen kérdéseket vet fel az előadás. Ki tudja, talán néhányra választ is találunk.

Kozma-Vizkeleti Dániel pszichológus, családterapeuta, a Károli Gáspár Református Egyetem óraadó oktatója.